Przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym - zatrzymanie prawa jazdy przez policję podczas kontroli drogowej

Spis treści

1. Przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym – zatrzymanie prawa jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy. Przekroczenie prędkości. Samochód. Kierowca. 50 km/h.

Od 1 czerwca 2021 r. dopuszczalna prędkość pojazdu na obszarze zabudowanym – bez względu na porę dnia – wynosi 50 km/h. Oczywiście na konkretnych obszarach lub odcinkach prędkość ta może być wyższa lub niższa w zależności od umieszczonych znaków ograniczenia prędkości.

Z dniem 18 maja 2015 r. wszedł w życie dość kontrowersyjny i zarazem restrykcyjny przepis odnoszący się do konsekwencji przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdu na obszarze zabudowanym o 50 km/h. Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 2 ppkt a ustawy Prawo o ruchu drogowym, policjant zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to to, że zatrzymanie prawa jazdy następuje, gdy kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, czyli co najmniej o 51 km/h. Jeżeli zatem w obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h, a kierowca jechał równo 100 km/h, to nie jest to podstawą do zatrzymania prawa jazdy. Musiałby bowiem jechać co najmniej 101 km/h.

Druga kwestia, która wynika bezpośrednio z przepisu to obligatoryjny tryb zatrzymania prawa jazdy. Przepis mówi, że policjant zatrzymuje prawo jazdy, a nie może zatrzymać. Oznacza to, że w razie stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, policjant musi zatrzymać prawo jazdy. Nie ma zatem większego sensu negocjować z policjantem, aby prawa jazdy nie zatrzymywał, gdyż zgodnie z prawem w takiej sytuacji spoczywa na nim ten obowiązek.

Stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h i tym samym zatrzymanie prawa jazdy może nastąpić w dwojaki sposób. Po pierwsze podczas kontroli drogowej, kiedy to policjant stwierdza przekroczenie prędkości za pomocą radaru. Po drugie – również wtedy, gdy fakt przekroczenia prędkości uchwycony zostanie przez fotoradar.

Jeżeli czyn kierowcy stwierdzony zostanie bezpośrednio przez policjanta podczas kontroli drogowej, policjant wlepia kierowcy mandat i zatrzymuje prawo jazdy. Jednocześnie wręczane jest pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy, które uprawnia kierowcę do prowadzenia pojazdu jeszcze w okresie 24 godzin od chwili zatrzymania.

Czy można się odwołać od zatrzymania prawa jazdy przez policjanta podczas kontroli drogowej?

Zatrzymanie prawa jazdy następuje de facto poprzez wpisanie tej informacji do CEPiK. Policja za pomocą systemu przekazuje niezwłocznie tę informację – najczęściej tego samego dnia – do starostwa (urzędu miasta).

Możemy jednak oczywiście nie zgadzać się z zarzutem przekroczenia przez nas prędkości. Wówczas możemy nie przyjąć mandatu. W takiej sytuacji policja kieruje sprawę do sądu i jednocześnie informację o zatrzymaniu prawa jazdy przesyła  niezwłocznie w formie pisemnej sądowi. Powinna to zrobić nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy.

Więcej na temat nieprzyjmowania mandatu i kierowania sprawy do sądu patrz w artykule „Przyjąć mandat czy zaryzykować sprawę sądową?”

Zatrzymanie prawa jazdy. Mandat. Decyzja. Starosta. Prezydent miasta

W zależności od podjętej przez nas decyzji nasza sytuacja może wyglądać dwojako. Jeżeli przyjęliśmy mandat, policja zatrzymuje nasze prawo poprzez wpisanie tej informacji do CEPiK i jednocześnie informuje o tym fakcie starostwo (urząd miasta). Następnie starostwo (urząd miasta) przeprowadza postępowanie administracyjne, którego efektem jest wydanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. Czy w takim przypadku możemy odwołać się jeszcze od zatrzymania prawa jazdy?

Otóż tak. Mimo że przyjęliśmy mandat, możemy jednocześnie odwołać się od decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. Bardzo często organ wzywa stronę do stawiennictwa lub złożenia oświadczeń jeszcze w toku prowadzonego postępowania administracyjnego. Możemy już zatem na tym etapie dążyć do tego, by organ nie zatrzymywał naszego prawa jazdy. A nawet jeżeli się już tak stanie i organ wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, możemy od niego złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Jeżeli z kolei nie przyjęliśmy mandatu, policja zatrzymuje prawo jazdy poprzez wpisanie tej informacji do CEPIK oraz informuje o tym fakcie starostwo (urząd miasta) oraz sąd. Starostwo (urząd miasta) zawiesza postępowanie administracyjne w sprawie zatrzymania prawa jazdy, czekając na rozstrzygnięcie sądu. Wówczas będziemy walczyli przed sądem o to, by nasze prawo jazdy nie zostało zatrzymane. Jeżeli organ nie zawiesi postępowania administracyjnego, będziemy musieli złożyć w tej sprawie stosowny wniosek.


Na jakie okoliczności możemy powoływać się w postępowaniu administracyjnym lub sądowym, jeżeli chcielibyśmy walczyć o niezatrzymywanie naszego prawa jazdy? Możemy powołać się na przykład na fakt błędu w pomiarze poprzez wskazanie na wadliwość urządzenia lub nieprawidłowy sposób dokonania pomiaru. Można również próbować udowodnić, że przekroczyliśmy prędkość, gdyż znajdowaliśmy się w stanie wyższej konieczności. Na przykład zawoziliśmy chore dziecko do lekarza.

Trzeba jednak pamiętać, że starosta (prezydent miasta) wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że nawet jeżeli odwołamy się od decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy, nie możemy w tym czasie prowadzić pojazdu. Składając odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego możemy jednak złożyć wniosek o uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności, a co się z tym wiąże – do czasu rozpoznania naszej sprawy odwoławczej będziemy mogli prowadzić pojazd, jednak trzeba pamiętać, że niestety rygor ten dość rzadko jest uchylany przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Dodaj komentarz