Czym dokładnie jest stłuczka?
Na początku musimy wyjaśnić sobie, czym w ogóle jest stłuczka z prawnego punktu widzenia. „Stłuczka” to potoczne określenie kolizji drogowej. Kolizja drogowa może z kolei kojarzyć nam się z wypadkiem drogowym, jednak z prawnego punktu widzenia są to dwa zupełnie różne zdarzenie. Aby zrozumieć istotę kolizji drogowej, najpierw wyjść musimy od tego, czym jest wypadek drogowy.
Wypadek drogowy to przestępstwo drogowe uregulowane w art. 177 Kodeksu karnego. Z wypadkiem drogowym mamy do czynienia wtedy, gdy choć jedna osoba, która w nim uczestniczyła doznała co najmniej średniego uszczerbku na zdrowiu. Średni uszczerbek na zdrowiu to z kolei wszelkiego rodzaju obrażenia trwające dłużej niż 7 dni. Mogą to być wszelkiego rodzaju złamania kości, wstrząśnienie mózgu czy uszkodzenie narządów wewnętrznych.
Kolizja drogowa to wykroczenie drogowe uregulowane w art. 86 Kodeksu wykroczeń. Ujmowane jest ono ogólnie jako „spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Istotą kolizji drogowej jest to, że żadna z osób biorących w niej udział nie doznaje uszczerbku na zdrowiu trwającego dłużej niż 7 dni. Zatem kolizja drogowa to sytuacja, kiedy dochodzi jedynie do zniszczenia pojazdów, ewentualnie lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Lekkim uszczerbkiem na zdrowiu są wszelkiego rodzaju obtarcia, stłuczenia, niewielkie urazy.
Kwalifikacja prawna zdarzenia jako wypadku drogowego lub kolizji drogowej uzależniona jest zasadniczo od opinii biegłego lekarza, który określa, czy dany uraz jest lekkim czy też średnim uszczerbkiem na zdrowiu. Niekiedy dokonanie takiej oceny przez lekarza nie jest łatwe, gdyż dany uraz znajduje się na granicy lekkiego i średniego uszczerbku na zdrowiu. Przykładowo: utrata jednego zdrowego zęba będzie uznawana za średni uszczerbek na zdrowiu, jednak już utrata nawet trzech zębów, jednak takich, które były już po leczeniu stomatologicznym kwalifikowana jest jako lekki uszczerbek na zdrowiu.
Jeżeli nie dojdzie jednak do żadnego uszczerbku na zdrowiu, gdyż w zdarzeniu ucierpiały wyłącznie pojazdy – sprawa jest oczywista i jednoznaczna. Doszło do kolizji drogowej.
Jakie mogą wynikać konsekwencje ze stłuczki drogowej?
Stłuczka, czyli kolizja drogowa jest wykroczeniem drogowym. Za popełnienie wykroczenia drogowego grozić może odpowiedzialność wykroczeniowa. Chodzi tu oczywiście głównie o możliwość nałożenia kary grzywny oraz punktów karnych w drodze mandatu karnego.
Policja, która przyjdzie na miejsce zdarzenia w przypadku oczywistego stwierdzenia, kto jest sprawcą kolizji drogowej może nałożyć na tę osobę karę grzywny w drodze mandatu karnego. Jeżeli do stłuczki doszło w wyniki naruszenia zasad ruchu drogowego przez większą liczbę osób, mandat będzie nałożony na wszystkich sprawców. Trzeba też pamiętać o tym, że policja nałoży mandat nie tylko za fakt spowodowania kolizji drogowej, lecz także za przyczynę jej spowodowania. Załóżmy, że do kolizji doszło w wyniku tego, że kierowca rozmawiał przez telefon komórkowy. Policja zatem ukarze sprawcę zarówno za fakt spowodowania kolizji drogowej, jak i za fakt rozmowy przez telefon.
W przypadku, gdy jednak nie da się jednoznacznie stwierdzić, kto jest sprawcą zdarzenia, policja w takiej sytuacji skieruje do sądu wniosek o ukaranie. Wówczas to sąd bazując na zgromadzonym przez policję materialne dowodowym, podejmie decyzję o tym, z czyjej winy doszło do kolizji.
Powyższe to jednak wyłącznie konsekwencje wykroczeniowe. Sprawca kolizji drogowej będzie jednak obowiązany do zapłaty odszkodowania za szkodę wyrządzoną w wyniku kolizji. Precyzyjniej mówiąc, odszkodowanie pokryte zostanie przez ubezpieczyciela, a zatem w ramach OC sprawcy kolizji drogowej.
Jak należy postąpić, aby móc w przyszłości uzyskać odszkodowane od sprawcy?
Jeżeli doszło do zdarzenia drogowego, to oczywiście pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest sprawdzenie, czy nikomu nic się nie stało. Następnie należy usunąć pojazd z drogi, aby nie powodować dalszego niebezpieczeństwa w ruchu. Jeżeli w wyniku zdarzenia drogowego jakaś osoba odniosła obrażenia albo samochodu nie da się usunąć z drogi, to należy zawiadomić odpowiednie służby i dokonać wszelkich czynności ratowniczych.
Przyjmijmy jednak, że szczęśliwie doszło tylko do kolizji drogowej. W pierwszej kolejności naturalnie musimy się zastanowić, co było jej przyczyną i kto w danej sytuacji zawinił. Jeżeli sprawa jest oczywista, nie ma potrzeby zawiadamiania policji. Sprawcę ominie wówczas mało przyjemna sytuacja, jaką jest otrzymanie mandatu. Co zatem należy w takiej sytuacji zrobić, aby móc zabezpieczyć swoje interesy? Niezbędnym jest dokładne i precyzyjne wypełnienie oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Z oświadczenia tego wynikać będzie dokładny przebieg zdarzenia. Skąd takie oświadczenie wziąć? Można je uzyskać ze strony internetowej ubezpieczyciela. Każdy zakład ubezpieczeń powinien posiadać na swojej stronie internetowej stosowny formularz.
Z tego powodu trzeba już teraz wejść na stronę internetową swojego ubezpieczyciela, znaleźć ten formularz, wydrukować go w kilku egzemplarzach i schować w schowku w swoim samochodzie. Przecież w momencie, kiedy dojdzie do kolizji raczej nikt nie będzie miał przy sobie drukarki. Oczywiście nie trzeba korzystać z gotowego formularza – można taki dokument sporządzić odręcznie na kartce po stłuczce, jednak czy nie lepiej zaoszczędzić sobie choć trochę stresu?
Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym jest metodą na załatwienie sprawy, gdy strony nie mają sporu co do przebiegu zdarzenia. Gdy dodatkowo jedna ze stron przyznaje się do winy, zasadnym jest sporządzenie oświadczenia sprawcy o kolizji drogowej. Gdy obie strony są winne kolizji drogowej – i zarazem obie są tego świadome – też mogą zakończyć sprawę sporządzając oświadczenie. Wezwanie policji w takiej sytuacji zakończyłoby się zapewne nałożeniem mandatu na wszystkich sprawców kolizji drogowej.
Co jednak w sytuacji, gdy sprawca kolizji nie przyznaje się do winy i tym samym odmawia podpisania oświadczenia? Niestety w takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak wezwać policję. Policja, która przyjedzie na miejsca pomoże ustalić przebieg zdarzenia i sporządzi stosowną dokumentację, która pozwoli zabezpieczyć nasze interesy, a tym samym uzyskać w przyszłości odszkodowanie. Policję trzeba wezwać także, gdy sprawca zdarzenia nie jest trzeźwy lub nie posiada dokumentu tożsamości, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, polisy OC. Ponadto wezwanie policji jest również konieczne w przypadku cudzoziemca lub osoby, która prowadzi pożyczony samochód.
Nie można nie podziwiać obszernej analizy, jaką przeprowadziłeś w artykule. Szczegółowe rozwinięcie każdego punktu i uwzględnienie różnych perspektyw znacznie wzbogaciło treść.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie artykułem oraz tak pozytywny jego odbiór! Pozdrawiam
Ten blog jest po prostu niesamowity – jego różnorodność, głębia treści i profesjonalne podejście do każdego tematu sprawiają, że nie tylko uczę się nowych rzeczy, ale także czuję się częścią społeczności, która stara się wspólnie rozwijać i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem, co jest dla mnie niezwykle inspirujące i motywujące!
Dziękuję za komentarz! Właśnie taki blog chciałem stworzyć. Pozdrawiam
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!
Bardzo dziękuję za komentarz! Na pewno wezmę tę kwestię pod uwagę! Łączę pozdrowienia!