Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i wspólne oświadczenie o kolizji drogowej - jak je poprawnie sporządzić?
Spis treści
Czym jest oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i wspólne oświadczenie o kolizji drogowej?
Chwila nieuwagi, gorsze warunki atmosferyczne, ciężki dzień w pracy. To tylko niektóre z przyczyn kolizji drogowych. Zasadniczo od kolizji drogowych nie da się ustrzec i zapewne każdy z kierowców może przypomnieć sobie jakieś stłuczki czy choćby zarysowania samochodu, w których brał udział. Skoro zatem nie da się ustrzec od samej kolizji drogowej, należy zrobić wszystko, by ustrzec się od jej prawnych konsekwencji, a przynajmniej w jak największym stopniu je zminimalizować.
Kolizja drogowa to wykroczenie drogowe uregulowane w art. 86 Kodeksu wykroczeń. Ujmowane jest ono ogólnie jako „spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Istotą kolizji drogowej jest to, że żadna z osób biorących w niej udział nie doznaje uszczerbku na zdrowiu trwającego dłużej niż 7 dni. Można zatem zauważyć, że kolizja to wszelkiego rodzaju zdarzenia drogowe, w których człowiek nie doznaje żadnego uszczerbku, poza jakimiś drobnymi obtarciami czy stłuczeniami.
W przypadku kolizji drogowych co do zasady nie ma potrzeby zawiadamiania policji. Zawiadomienie policji będzie jednak konieczne w sytuacji, gdy sprawca kolizji nie przyznaje się do winy i okoliczności samego zdarzenia są niejasne. Wtedy rozstrzygnięcie naszego sporu i sporządzenie stosownej dokumentacji będzie spoczywało na barkach funkcjonariuszy policji. Jednakże w sytuacji, gdy okoliczności zdarzenia nie budzą żadnych wątpliwości, a tym bardziej gdy jedna z osób przyznaje się do winy, wzywanie policji nie jest konieczne. Jak zatem udokumentować przebieg zdarzenia drogowego? Oczywiście w formie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej lub w formie wspólnego oświadczenia o kolizji drogowej.
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej jest to dokument podpisany przez wszystkich uczestników zdarzenia drogowego, w którym udokumentowany jest dokładny przebieg kolizji drogowej, a ponadto sprawca kolizji przyznaje się do winy.
Wspólne oświadczenie o kolizji drogowej jest to dokument podpisany przez wszystkich uczestników zdarzenia drogowego, w którym udokumentowany jest dokładny przebieg kolizji drogowej, jednak żaden z uczestników nie przyznaje się do winy.
W obu oświadczeniach udokumentowany jest zatem dokładny przebieg zdarzenia, jednakże różnica między nimi polega na tym, że w przypadku tego pierwszego sprawca przyznaje się do winy, a w przypadku drugiego wina nie jest jednoznaczna.
Z powyższego wynikają zatem następujące wnioski:
- Jeżeli okoliczności kolizji drogowej są niejasne i uczestnicy kolizji nie są zgodni co do faktycznego przebiegu zdarzenia, należy wówczas wezwać policję.
- Jeżeli okoliczności kolizji drogowej są jasne i jeden z uczestników stłuczki jednoznacznie przyznaje się do winy, należy sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji drogowej.
- Jeżeli same okoliczności kolizji drogowej są jasne, jednak nikt jednoznacznie do winy się nie przyznaje, należy sporządzić wspólne oświadczenie o kolizji drogowej, chyba że jesteśmy przekonani o winie drugiej strony, to bezpieczniej będzie wezwać policję.
Jak poprawnie sporządzić oświadczenia?
Aby poprawnie sporządzić oświadczenia, najprościej jest już teraz wejść na stronę internetową dowolnego zakładu ubezpieczeń i ściągnąć sobie oba te dokumenty i schować w swoim pojeździe. Nie musimy się wówczas martwić o to, że pod wpływem stresu zapomnimy o jakichś ważnych elementach formalnych oświadczeń, gdy będziemy sporządzali je odręcznie na masce samochodu.
Tutaj przykładowe linki do obu oświadczeń:
- Data, godzina i miejsce zdarzenia
- Dane uczestników zdarzenia (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, dane prawa jazdy, marka i nr rejestracyjny pojazdu, określenie właściciela pojazdu, nazwa ubezpieczyciela i numer polisy, data ważności polisy)
- Opis okoliczności zdarzenia
- Szkic zdarzenia drogowego
- Opis uszkodzeń pojazdów
- Szkic uszkodzeń pojazdów
- Opis ewentualnych uszkodzeń ciała
- Dane świadków (gdy tacy byli)
- Podpisy