Czym jest blokada alkoholowa?

Jeden z poprzednich artykułów na blogu dotyczył zagadnienia skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów. Była w nim mowa o tym, że w razie orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, po upływie pewnego czasu i spełnieniu określonych warunków, można złożyć wniosek o uznanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów za wykonany. 

Więcej na ten temat w artykule „Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów. Czy są na to szanse?”

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów jest jednak niemożliwe w pewnych sytuacji, a mianowicie wtedy, gdy sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca wypadku albo też po takim zdarzeniu, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu lub środka odurzającego w organizmie, spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający.

Mówiąc wprost: o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdu nie będzie się mogła ubiegać osoba, która prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości lub co więcej spowodowała wypadek w stanie nietrzeźwości (ewentualnie znajdowała się pod wpływem jakiegoś środka odurzającego), a także osoba, która spożywała alkohol lub zażywała środek odurzający już po spowodowaniu wypadku, a przed poddaniem tej osoby badaniom. Również osoba, która uciekła z miejsca zdarzenia nie będzie mogła się ubiegać o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdu. 

Czy zatem osoby, które popełniły przestępstwo drogowe w stanie nietrzeźwości nie mają szans na to, aby skrócono im zakaz prowadzenia pojazdów? Czy zawsze muszą czekać z tym aby usiąść za kierownicą, aż do zakończenia okresu obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdu?

Otóż nie! Od paru lat istnieje pewne rozwiązanie prawne, z które można w tej sytuacji skorzystać. Jakie? Jest nim blokada alkoholowa.

Czym dokładnie jest blokada alkoholowa? Najprościej mówiąc, blokada alkoholowa to niewielkie urządzenie, które wmontowywane jest do naszego pojazdu. Aby odpalić silnik, kierowca musi dmuchnąć w ustnik. Zadaniem blokady alkoholowej jest zablokowanie uruchomienia silnika, jeżeli stężenie alkoholu jest wyższe niż 0,1 mg alkoholu w 1dm³ wydychanego powietrza. Inaczej mówiąc: nie ma możliwości uruchomienia silnika przez osobę, która spożywała alkohol. 

A zatem osoba, wobec której sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, może ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie przez nią pojazdów, które są wyposażone w blokadę. Zatem jak to zrobić?

Jak wygląda procedura uzyskania blokady alkoholowej?

Blokada alkoholowa. Zakaz prowadzenia pojazdów. Wniosek. Kierowca. Pojazd. Alkohol

Uzyskanie blokady alkoholowej wiąże się z koniecznością przejścia przez określoną procedurę składającą się z kilku etapów. Jakie to etapy?

1. Najpierw sprawdźmy, czy wypełniliśmy wszystkie obowiązki wynikające z wyroku sądowego i innych decyzji organów

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że wywiązaliśmy się z wszystkich obowiązków, które nałożył na nas sąd w swoim wyroku. Przede wszystkim, zweryfikujmy, czy zapłaciliśmy koszty sądowe, nałożoną na nas grzywnę lub innego rodzaju świadczenia pieniężne. Dodatkowo bardzo możliwym jest, że nałożono na nas innego rodzaju obowiązki na mocy decyzji organów, takich jak starosta czy prezydent miasta. Mógł to być obowiązek poddania się badaniom lekarskim w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, badaniom psychologicznym w zakresie psychologii transportu w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami oraz obowiązek odbycia kursu reedukacyjnego w zakresie problematyki przeciwalkoholowej.

Wypełnienie wszystkich obowiązków z całą pewnością będzie wzięte przez sąd przy podejmowaniu decyzji o wydaniu zgody na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową.

2. Następnie musimy złożyć wniosek do sądu o dalsze wykonywanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową

Wniosek do sądu jest niezbędnym krokiem, jeżeli chcemy uzyskać zgodę na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Tylko sąd uprawniony jest do tego, aby dokonać zmiany w zakresie zakazu prowadzenia pojazdu. Pisanie wniosku do wydziału komunikacji nie ma zatem najmniejszego sensu.

Wniosek składa się do sądu I instancji, który orzekał w naszej sprawie. Jeżeli zatem zostaliśmy skazani przez sąd rejonowy, a następnie wnieśliśmy jeszcze apelację do sądu okręgowego, który też wydał wyrok w naszej sprawie, wniosek dotyczący blokady alkoholowej powinien zostać skierowany do sądu rejonowego. Sąd rejonowy był bowiem w naszej sprawie sądem I instancji. 

Aby złożyć skutecznie taki wniosek musimy jednak spełniać określone wymogi. O tym, jakie są to konkretnie wymogi, w dalszej części artykułu. 

3. W dalszej kolejności sąd musi rozpoznać nasz wniosek i wydać stosowne postanowienie

Kiedy złożymy wniosek, sąd ma obowiązek jego rozpoznania. Zwykle trwa to około kilku tygodni. 

Może się też zdarzyć tak, że sąd zarządzi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, aby zebrać dodatkowe informacje o wnioskodawcy. Wywiad ten przeprowadzany jest przez kuratora sądowego.

Po rozpoznaniu wniosku sąd może przychylić się do naszego pisma i wydać postanowienie o zmianie środka karnego albo też wydać niekorzystne dla nas postanowienie. Co bardzo ważne, niekorzystna dla nas decyzja sądu może zostać przez nas zaskarżona. Musimy zatem pamiętać, że nawet jeżeli sąd nie zmieni zakazu prowadzenia pojazdu, możemy się odwołać do sądu wyższej instancji.

4. W kolejnym etapie sąd przesyła postanowienie do wydziału komunikacji

W przypadku, gdy sąd przychyli się do naszego wniosku, postanowienie o zmianie środka karnego przesyła samemu do właściwego wydziału komunikacji. Wówczas organ administracji musi wydać nam stosowny dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową.

5. Egzamin na prawo jazdy

Oczywiście przed otrzymaniem nowego prawa jazdy z kodem 69 (blokada alkoholowa) możemy być zobligowani do przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy. Zgodnie z przepisami egzamin na prawo jazdy musi mieć miejsce wtedy, jeżeli uprawnienia do prowadzenia pojazdów były odebrane na dłużej niż 1 rok (lub 12 miesięcy).

6. Wyposażenie pojazdu w blokadę alkoholową

Kiedy już odzyskamy upragniony dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową, musimy oczywiście wyposażyć nasz pojazd w stosowne urządzenie. Jak to zrobić? Musimy znaleźć firmę mającą uprawnienia do zakładania blokad alkoholowych i zlecić im umieszczenie w naszym aucie urządzenia. Koszt zakupu urządzenia wynosić może kilka tysięcy złotych. Firmy oferują jednak możliwość wynajmu urządzenia, więc niekoniecznie musimy go kupować. Biorąc pod uwagę okres, na jaki będziemy korzystać z blokady alkoholowej, musimy sobie przekalkulować co nam się bardziej opłaca. Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową ma wynosić jeszcze kilka lat, z pewnością bardziej będzie nam się opłacało kupić to urządzenie niż płacić comiesięczne raty wynajmu. Jeżeli zaś okres ten nie będzie długi, korzystniejsze pewnie będzie wynajęcie blokady.

Musimy też pamiętać o konieczności kalibracji urządzenia. Jednakże o wszelkich technicznych aspektach korzystania z urządzenia z pewnością poinformują nas pracownicy firmy zajmującej się montowaniem blokady alkoholowej.

Jakie warunki należy spełnić?

Blokada alkoholowa. Zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowca. Alkohol.

Jak już wspomniałem, aby sąd mógł przychylić się do naszego wniosku, musimy spełnić określone warunki. Jakie to są warunki?

Pierwszy warunek ma charakter czysto formalny, jednak jednocześnie bez niego, sąd nie będzie miał możliwości zmiany zakazu prowadzenia pojazdu. Chodzi mianowicie o to, że zakaz prowadzenia pojazdów musi być wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru. Oznacza to, że wniosek można złożyć najwcześniej dopiero po upływie wykonywania go przez połowę okresu, na który został orzeczony.

Drugi niezbędny warunek ma już charakter czysto ocenny. Mianowicie sąd może wydać korzystne dla nas postanowienie, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. 

Nasz wniosek musi zostać zatem bardzo dobrze uzasadniony. Musimy przedstawić w nim tego rodzaju argumenty, które jednoznacznie będą wskazywały, że zrozumieliśmy nasz błąd oraz jesteśmy w pełni świadomi niebezpieczeństwa prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Dodatkowo należy przedstawić siebie z jak najlepszej strony. Niezbędnym wydaje się wykazanie, że jesteśmy osobami odpowiedzialnymi i szanującymi funkcjonujące w społeczeństwie reguły i zasady. Przedstawiona przez nas argumentacja musi być zatem na najwyższym poziomie, jeżeli chcemy przekonać sąd o słuszności zmiany środka karnego.

Dodatkowo warto również wskazać na innego rodzaju okoliczności, które przemawiają za pozwoleniem nam na prowadzenie pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową. Choć nie wynika to z przepisów, musimy wskazać, że brak uprawnień do prowadzenia pojazdów jest dla nas i naszej rodziny wyjątkowo uciążliwy. Wykazanie, że z przyczyn zawodowych czy osobistych musimy mieć prawo jazdy, z pewnością będzie dla sądu ważnym argumentem.

Dodaj komentarz